تبلیغات
اطلاعات عمومی -سرگرمی و خنده - لباس ایرانیان در قدیم

با پایان سلسله قاجار و آغاز دوران پهلوی زندگی ایرانیان دستخوش تحولات بسیاری شد. یکی از این تغییرات گسترده، ظاهر و پوشش مردم در مجامع عمومی بود. گزارش تصویری از زندگی ایرانیان در آن دوران را ببینید.

01.jpg

کثرت گدایان در هر کوی و برزن در اواخر دوران قاجار (۱۹۱۸) • عکس از آنتوان سوریوگین

زندگی ایرانیان با آغاز روی کار آمدن رضاشاه پهلوی در سال ۱۳۰۴ دستخوش تحولات بسیاری شد. با پایان سلسله قاجار و آغاز دوران پهلوی یکی از مواردی که در زندگی ایرانیان تغییر گسترده‌ای کرد، ظاهر مردم و نوع پوشش آن‌ها بود. مشاهده عکس‌های باقی مانده از زندگی روزمره ایرانیان در اواخر دوران قاجار و آغاز دوران پهلوی، سیر تحول ظاهر و پوشش ایرانیان در آن دوران را نشان می‌دهد.

 

02.jpg


ادامه مطلب راببینید

ظاهر زنان ایرانی در اواخر دوران قاجار • عکس از آنتوان سوریوگین

در گزارشی که اخیرا در سایت "فرارو" منشتر شده درباره وضعیت مردم عادی در زمان قاجار آمده: «می گویند در ایران زمان قاجار راه‌های ورودی و خروجی شهرها، بیغوله‌ها، کلبه‌های گلی و زاغه‌ها محل تجمع گدایان گرسنه و بیماری بوده که از هر رهگذری تقاضای کمک می کرده‌اند چیزی که در میان خاطرات سیاحان از ایران بارها به آن اشاره شده است.»

 

03.jpg

کثرت گدایان در هر کوی و برزن در اواخر دوران قاجار

"مارچینو" سیاحی است که در سال ۱۹۱۸ (اواخر دوران قاجار) از ایران دیدن کرده است. او در کتاب خاطرات خود می‌نویسد: «من با چشمان خود جنازه گدایانی را دیدم که از گرسنگی و بینوایی در میادین عمومی پایتخت افتاده بودند.»

 

04.jpg

مردم کوچه و بازار در اواخر دوران قاجار

یک سیاح روسی که در اواخر دوران قاجار از ایران دیدن کرده می‌نویسد: «آن‌چه که بیش از هر چیز دیگری موجب گدایی مردم و درخواست صدقه از دیگران می‌شد، عدم وجود کار و اشتغال بود. این طبقه محروم را به چه کاری می‌توان سرگرم کرد؟ به چه وسیله‌ای می‌توان روزی این طبقه را که نمی‌توانند زندگی خود را تامین کنند مشغول به کار کرد؟»

 

05.jpg

یک درویش در اواخر دوران قاجار عکس از آنتوان سوریوگین

09.jpg

نوع پوشش زنان ایرانی در اواخر دوران قاجار

 

11.jpg

رضاشاه در جمع زنان لر پس از اجرای قانون منع حجاب

رضاشاه پهلوی در ۱۷ دی ۱۳۱۴ قانونی را از تصویب گذراند که بنابر آن، زنان و دختران ایرانی از استفاده از چادر، روبنده و روسری منع می‌شدند.

 

12.jpg

گفت‌وگوی رضاشاه با یک زن عشایر پس از اجرای قانون منع حجاب

 

13.jpg

رضا شاه پهلوی در مراسم اجرای قانون منع حجاب

 

14.jpg

رژه دانش‌آموزان در مراسم اجرای قانون منع حجاب

 

15.jpg

مردم‌شناسی آغاز عصر پهلوی

 

16.jpg

زندگی ایرانیان در آغاز دوران پهلوی

 

17.jpg

زندگی ایرانیان در آغاز دوران پهلویتاریخ : چهارشنبه 29 مرداد 1393 | 02:06 ب.ظ | نویسنده : علی رضا بتویی | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.